تحلیلی بر دیدگاه های فراتر از پیام ولایت از تجدید نظر طلبان در گفتمان اصولگرایی/ دیدگاه شبه اصولگرایان در خصوص مرحوم آیت الله هاشمی چه بود؟!

پس از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، هر یک از سیاسیون و تجدید نظر طلبان در اصولگرایی به گونه ای سعی بر طرح اظهاراتی مصلحت جویانه نسبت به ابعاد سیاسی زندگی وی داشت. حال آنکه در تحلیلی دیدگاه زاویه دار آنها با پیام ولایت جز جلب نظر توده ای از حامیان مرحوم آیت الله هاشمی نسبت به خود، هرگز حاکی از بینش قوی و صداقت کلام آنها نبود و سعی بر اقناع فکری نداشته است.

تحلیلی بر دیدگاه های فراتر از پیام ولایت از تجدید نظر طلبان در گفتمان اصولگرایی/ دیدگاه شبه اصولگرایان در خصوص مرحوم آیت الله هاشمی چه بود؟!

به گزارش “ارگ نیوز”؛ پس از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، هر یک از سیاسیون و تجدید نظر طلبان در اصولگرایی به گونه ای سعی بر طرح اظهاراتی مصلحت جویانه نسبت به ابعاد سیاسی زندگی وی داشت. حال آنکه در تحلیلی دیدگاه زاویه دار آنها با پیام ولایت جز جلب نظر توده ای از حامیان مرحوم آیت الله هاشمی نسبت به خود، هرگز حاکی از بینش قوی و صداقت کلام آنها نبود و سعی بر اقناع فکری نداشته است.

پر واضح است که مردم انقلابی سراسر ایران ادای احترام و بدرقه بزرگوارانه از این شخصیت سیاسی را تنها بر محوریت پیام ولایت مبتنی دیدند، همانطور که امام خامنه ای بر کارنامه ی سیاسی ابتدای انقلاب و مجاهدت های ایشان در برهه هایی خاص تاکید داشتند و سنوات پایانی عمر آیت الله هاشمی را قرین با اختلاف نظرهایی با خود قلمداد کردند.

در ذیل به تحلیل اظهارات زاویه دار برخی از چهره های سیاسی کشور نسبت به مرحوم آیت الله هاشمی می پردازیم:

حجت الاسلام ابوترابی در خصوص آیت الله هاشمی رفسنجانی گفته است: آقای هاشمی نقش مهمی در خاموش کردن فتنه ۸۸ داشت!

در واقع باید گفت این دیدگاه حجت الاسلام ابوترابی توهین به فهم عمومی جامعه است چراکه فتنه اساسا پس از نامه بدون تحیت و سلام و والسلام مرحوم آیت الله هاشمی که متن آن خبر از آتش فشانهایی درون سینه ها می داد آغاز شد لذا این نامه نقش اساسی در ایجاد انحراف در آن برهه از انقلاب داشت.

همچنین عدم مشاهده موضع گیری انقلابی از ایشان در مقابل بازیگردانان فتنه و تعدادی از فرزندان خود که نقش کلیدی در پرورش و هدایت فتنه داشتند و همچنین دعوت به اغتشاشات توسط عفت مرعشی همسر وی، پاره ای از مواردی است که موجب تحمیل هشت ماه جنگ نرم و خسارت های بسیار به کشور و انقلاب گردید که باید گفت مهمترین این خسارت ها نیاز به فعال سازی ظرفیت رسانه ای گسترده جهت اقناع فکری و مقابله با جنگ نرمی است که از سال ۸۸ آغاز شده است و پس از ۹ دی علیرغم خاکمال شدن به آتش زیرخاکستر تبدیل شده است.

باید اذعان کرد نقش حجت الاسلام ابوترابی به عنوان نائب رئیس وقت مجلس که از نمایندگان شبه اصولگرای سابق مجلس است، در تصویب برجام (بخوانید خسارت محض) و تضعیف جناح منتقدین در کمیسیون ویژه بررسی برجام هرگز فراموش نمی شود، ایشان در یادواره شهدای روستای دریجان سال ۹۴ که در بم برگزار شده بود هنگامی که امام جمعه انقلابی بم با زیرکی از عملکرد وی در این کمیسیون انتقاد کرد تمام قد از خود دفاع کرد و تحلیل هایی عجیب و خاص نسبت به امام جامعه مطرح کرد!

در این مراسم امام جمعه انقلابی بم خطاب به وی تصریح کرد: از مهمان عزیز و گرانقدرمان حجت الاسلام ابوترابی استدعا داریم همچنان که تاکنون در خط ولایت مقام معظم رهبری بوده اند، در کمیسیون برجام، آنچه را که توقع هست و براساس آنچه که مصلحت اسلام، انقلاب، ارزشها و دغدغه های مقام معظم رهبری اقتضا می کند تصمیم بگیرند.

ابوترابی نائب رئیس وقت مجلس نیز بطور ضمنی پس از اظهارات حجت الاسلام دانشی ابراز داشت: امروز مقام معظم رهبری در مقابل جامعه ایمانی نرم و متواضع است و جامعه را برای خود نمی خواهد بلکه خود را برای جامعه اسلامی و انسانی می خواهد.

دکتر ولایتی در خصوص مرحوم آیت الله هاشمی گفته است: آیت الله هاشمی خود امیرکبیر بلکه بالاتر از آن بود!

تحلیل عملکرد همسو با هاشمی دکتر ولایتی هیچگاه سخت نبوده است. ولایتی در برهه های مختلف جهت پیشبرد دیدگاه مرحوم آیت الله هاشمی (رئیس او در دولت کارگزاران سازندگی) سنگ تمام گذاشته است و آخرین آن نقش اساسی وی در تضعیف جریان انقلابی حاضر در انتخابات سال ۹۲ به نفع حسن روحانی کاندیدای مورد حمایت مرحوم آیت الله هاشمی بود.

ولایتی که خود را اصول گرا می داند، تعهد داده بود در صورت رای کمتر در نظرسنجی ها از ادامه رقابت به نفع نفر اول ائتلاف خود در نظرسنجی ها کنار برود اما بر خلاف منش تقوامدارانه با اینکه می دانست رای ندارد تا پایان انتخابات ماند و آرای اصولگرایی را تقسیم کرد، این در حالی است که دکتر حداد عادل به تعهد خود در این ائتلاف سه نفره پایبند ماند و به نفع قالیباف انصراف داد.

به هر جهت برخی تحلیلگران دلایل عدم انصراف ولایتی در انتخابات سال۹۲ را تشویق برخی چهره های مطرح سیاسی اصلاح طلب برای حضور وی وعدم تجمیع آرای اصولگرایان و یا قانع نشدن وی از پستی که در صورت پیروزی قالیباف قرار بود به وی برسد عنوان می کنند.

لازم به ذکر است که ولایتی تنها دو ماه پس از آغاز دوره ریاست جمهوری حسن روحانی یعنی در آبان ۹۲ از سوی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به سمت ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد، همان پستی که سالها حسن روحانی سکان دار آن بود!

دیدگاه های ضرغامی و ناطق نوری نیز که حد اعلای اظهارات شاذ و بی شباهت را به خود گرفته است به حدی که ضرغامی که در زمان ریاستش تصاویر آن مرحوم بصورت شطرنجی و هم ردیف با سران فتنه در صدا و سیما به نمایش گذاشته شد، می گوید: آیت الله هاشمی «در هر شرایطی» با دفاع از نظام و ولایت، بدخواهان را دچار یاس می کرد! یا ناطق نوری که گفته است: با خود فکر کردم آیت الله هاشمی مصداق کدام آیه است. دیدم تمام آیات قرآن مصداق او است!!

در پایان تاکید می کنم همه انقلابیون آرزو داشتند که مرحوم آیت الله هاشمی در نماز جمعه فتنه سال ۸۸ یا در ۷ سال پس از آن به حمایت قاطع از مقام معظم رهبری در مقابل سران فتنه موضع گیری می کرد تا مصداق اظهار نظر ضرغامی باشد و یا اینکه همانند حضرت محمد (ص) اشدا علی الکفار بود و مدافع گفتمان مصالحه با استکبار نبود تا به قول ناطق نوری مصداق آیه ای از قرآن باشد لیکن انقلابیون هیچ گاه بخاطر حفظ وجهه زودگذر سیاسی یا اجتماعی، مرحوم آیت الله هاشمی را ابزاری برای دروغ گفتن قرار ندادند! و هیچگاه از امام جامعه خود در این زمینه پیشی نگرفتند!

انتهای خبر/

نویسنده مطلب: .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.